Rozhovor s hlavním plavčíkem Radkem Jurkou

Hlavní plavčík Radek Jurka

Na pozici hlavního plavčíka v Aquaparku pracuje zhruba půl roku. Už na první pohled vidíte, že má rád sport – to také potvrzuje v rozhovoru. Radek Jurka v současné době mimo svého zaměstnání, kde má pohyb de facto v náplni práce, hraje profesionálně 1. basketbalovou ligu za Olomouc, rekreačně fotbal i tenis, a rád se svou přítelkyní zajdou například do kina.



Práce plavčíka

Radku, jak se vlastně Vaše pozice jmenuje?

Pracuji zde jako hlavní plavčík na hlavní pracovní poměr. Vedu a proškoluji všech čtrnáct plavčíků - brigádníků.

Kolik plavčíku zároveň pracuje na jedné směně?

Obvykle jsme dva vevnitř a dva venku, o víkendu však bývá více lidí, tak se náš počet zvyšuje – tři až čtyři jsme venku a tři uvnitř. Záleží také hodně na počasí.

Jsou plavčíci i v saunovém světě?

Ano, chodíme tam co 15 minut na kontroly, jedná se o bezplavkovou zónu, takže jestli je toto dodržováno, zda mají lidé v sauně pod sebou osušky nebo prostěradla, a také jestli se někomu například neudělalo špatně a nepotřebuje naši pomoc.

Jak dlouho v Aquaparku pracujete?

Nastoupil jsem tady v dubnu 2016 jako technik na brigádě. Ve chvíli, kdy hledali plavčíka na brigádu, tak jsem to chtěl zkusit a moc mě to začalo bavit. Potom jsem se s kolegou Filipem staral o školy a příměstské tábory a zjistil jsem, že mě baví práce s dětmi. Po odchodu Filipa jsem dostal šanci pracovat na této pozici od té doby jsem tady a má svou práci moc rád. Ideálně také mohu skloubit svou práci s basketbalem.

Máte nějakou speciální školu nebo školení?

Mám střední školu a k této práci potřebuji kurs na plavčíka. Tam vás proškolí o první pomoci, jak někoho vytáhnout z vody a jsou tam také i nějaké modelové situace v rámci první pomoci. Na konci obdržíte certifikát.

Jak dlouho školení probíhá?

Je to většinou na dva až tři dny. Také máme tady v Aquaparku jednou za rok školení našich plavčíků a brigádníků. Je to přímo „ušito na míru“ tomuto prostoru s ukázkami, co se tady může stát, jaké úrazy, jak postupovat, když se někdo topí nebo když někdo má epileptický záchvat.

Už jste tady někoho zachraňoval?

Ano, minulé léto nedávali rodiče chvíli pozor na svou malou holčičku, tak skočila s rukávky do venkovního bazénu, kde je 170 cm, rukávky jí sjely a začala se topit. Všechno dobře dopadlo, ale obezřetnosti není nikdy dost.

Co byste doporučil rodičům malých dětí při návštěvě Aquaparku?

Mít potomka stále na očích, nestačí, že má na sobě kruh nebo rukávky - z kruhu může vyklouznout, z rukávků také. Malé děti je potřeba neustále hlídat. Stačí se jen otočit a dítě přeběhne tři metry mezi dětským bazénkem a velkým bazénem a skočí do hloubky.

Existuje nějaká bezpečnější pomůcka na plavání než je nafukovací kolo nebo rukávky?

Jsou pásky na plavání nebo vesty.


Léto v Aquaparku

Jsou prázdniny. Jaké aktivity může Aquapark nabídnout?

Prázdninové campy jsou už plně obsazené. Máme tady skupinu Malých průzkumníků a také Mladé záchranáře. Jedná se o pětidenní turnusy až do konce prázdnin. Mladí záchranáři mají plavecký výcvik, různé hry, proběhne prezentace o první pomoci.

Vrací se děti do campů opakovaně?

Ano, máme tady věrné fanoušky, které potkáváme každé prázdniny..

Kterou atrakci v rámci venkovního areálu považujete za nejvíc adrenalinovou?

Určitě modrý tobogán. Měří přes 110 m a mohou tam děti od 6-ti let.

Co chytáte v Aquaparku za program?

Myslím, že velkým tahákem by mohlo být Hanácké mistrovství ve sjezdu na toboganu – pro děti i dospělé. A rádi bychom nabídli návštěvníkům i Koupání pod hvězdami.

Co to znamená?

V celém Aquaparku máme otevřeno do půlnoci, všude je zhasnuto a jsou rozsvícena jen podvodní světla. Bývá tu i DJ. Má to skvělou atmosféru. Ještě určitě budeme nabízet oblíbenou Saunovou noc.

Co obecně doporučíte návštěvníkům letního aquaparku, aby se vyvarovali zdravotních potíží?

Určitě ať si vezmou s sebou krém, pokrývku hlavy, dostatek tekutin – ať pijí a ať se schovají před sluníčkem do stínu. Určitě není dobré být na sluníčku tři hodiny v kuse. Dále aby nezapomněli doma léky, pokud jsou třeba alergici. Bohužel většina lidí přípravu podceňuje. Hrozí jim pak například dehydratace, kterou nejčastěji provází bolest hlavy. Pokud doma zapomenou pokrývku hlavy, tak by se měli občas ponořit pod vodu.

Mají návštěvníci možnost se schovat do stínu nebo se občerstvit?

Určitě, jsou tady stromy, dají se zapůjčit slunečníky, jsou tu stánky s občerstvením – Bistro i Kingswood. Žízní a hladem rozhodně návštěvníci netrpí.

Jsou v Aquaparku možné provozovat ještě další sporty než je plavání?

Určitě, je to aquazorbing. Je to vlastně nafukovací koule na vodě, člověk si do ní vleze, my ji nafoukneme a může v ní běhat po vodě. Ne vždy ji však provozujeme – to v případě, že je areálu moc lidí. Cena je 30 Kč na 5 minut, každému tento čas většinou stačí, je to fyzicky dost náročné. Ale máme tady i například děti, které by tam vydržely i půl hodiny.

Co ještě ve venkovní části nabízíte?

Máme tady dvě volejbalové hřiště na beach volejbal.


Bezpečnost návštěvníků

Čeho je dobré se v areálu Aquaparku vyvarovat, aby si člověk nepřivodil nějaké zranění?

Určitě neběhat po skluzavkách, skákat do bazénu. Nedávno tady bych chlapec, který netušil, že je tady malá hloubka a při skoku si rozrazil bradu. Naštěstí vše dobře dopadlo. Důležité je být opatrný na sebe a ohleduplný vůči ostatním.

Jak jsou bezpečné atrakce?

Všechny jsou při dodržování pravidel bezpečné. Už jsem řešil situaci, kdy tři kluci jezdili naráz na spacebowlu, naskakovali tam za sebou a nerespektovali semafor. Museli opustit Aquapark, protože nedodrželi pravidla, která jsou pro návštěvníky závazná. Bezpečnost návštěvníků je na prvním místě.


Vzdělávání dětí

Záchranářská akademie-záchranářský desetiboj - je projekt, který vzbudil pozornost mezi základními školami. Co nám o něm řeknete?

Je určena pro základní školy druhého stupně a probíhá vždy v rámci školního roku. Děti se učí, jak poskytovat první pomoc a zároveň rozvíjí svou fyzickou zdatnost. Vzdělávání je vedeno zábavnou formou a soutěží se v 10-ti disciplínách. Žáci sbírají body a ve finále spolu soutěží čtyři nejlepší třídy. Ti nejlepší dostanou medaile a pohár.

Velmi zajímavé jsou simulované situace, kdy musí použít své znalosti z poskytování první pomoci. Věřím, že kdyby se setkali s realitou, tak mohou určitě pomoci.

Děkuji za rozhovor.