Je důležité se starat o své tělo. Doporučíme Vám jak.

Masérka Jana Rychnovská

„Dělám to, co mě baví.“

Když přijdete na masáž k Janě Rychnovské, uvítá vás srdečným úsměvem. Tato štíhlá pohledná blondýnka je masérkou v Aquaparku sice krátce, ale o to více na ní vidíte, jak má tuto práci ráda. Sama říká, že tuto profesi si vybrala sama, protože cítí, jak ji tato práce naplňuje a jak ráda s klienty pracuje. V masérně ji potkáte od pondělí do pátku, a nově můžete vyzkoušet masáž při návštěvě Aquaparku i bez objednání.


Jano, ráda bych věděla něco o vašem profesním životě – jak dlouho masírujte a jak dlouho pracujete v Aquaparku?

V Aquaparku jsem krátce, nastoupila jsem v březnu, předtím jsem pracovala dva roky v brněnském wellness centru, kde jsem získala nejvíce zkušeností, a to především díky početné a náročné klientele, která do vyhlášeného relaxačního centra zavítala. Pocházím z malé vesničky v podhůří Jeseníků, kde mají počátek i mé úplně první masérské krůčky. Za tři roky masérské praxe jsem si osvojila různé masážní techniky a získala cenné zkušenosti, které využívám dodnes. Podle mého názoru, by měl každý člověk dělat především to, co ho nejvíce baví a někdy nás na tu správnou cestu přivede pouhý pocit. Já jsem tento pocit poslechla a díky tomu jsem dnes tam, kde jsem a dělám práci, která mi dává smysl.


Musí mít masér nějaké vzdělání?

Buď může člověk vystudovat přímo fyzioterapii nebo střední masérskou školu, ale postačí i rekvalifikační kurz, který může být takovým prvním startovním bodem před dalšími speciálními kurzy, které je potřeba si postupně dodělávat a rozšiřovat si tak své pole působnosti. Ideální je samozřejmě pracovat v oboru a také se samovzdělávat.


Jak často člověk by měl chodit na masáže? Spoustu lidí si jednorázově masáž vybere nebo ji dostane jako dárek, ale potom v masážích nepokračuje. Není to škoda?

Určitě je. Pokud má člověk nějaký závažnější problém, tak je potřeba chodit každý týden nebo i častěji, aby se mohlo pracovat na konkrétním problematickém místě. Pravidelná masáž je ideální co 14 dní, ale záleží samozřejmě na možnostech a potřebách klientů.


To i u lidí zdravých, kteří zrovna nemají žádný problém, který by je nějak omezoval?

Ano, i u zdravých, například jsou velmi zatěžující sedavá zaměstnání nebo jinak náročná, ať už fyzicky nebo psychicky. Myslím, že každý člověk potřebuje někdy masáž, a nejen ten se závažnějšími problémy, neboť masáž není jen o problémech, ale v dnešním stresujícím životním tempu je potřeba i psychický relax a umět na chvíli vypnout a uvolnit se. Můžeme tím dokonce předejít případným závažnějším problémům.


Když klienta vidíte, vyhodnotíte, co by pro něj bylo nejlepší, jste schopna mu balíček pravidelných masáží připravit – takzvaně ušít na míru?

Určitě ano, záleží na tom, zda má nějaké zdravotní problémy nebo si chce jen odpočinout. Stejně tak, když klient přijde na hodinovou masáž klasickou nebo relaxační, tak se na místě domluvíme, na co je potřeba se soustředit – na záda, šíji, nohy apod.


Zajímalo by mě, zda k vám na masáže chodí více žen nebo mužů?

Je to asi půl na půl. Ženy se někdy stydí jít k masérovi, což je škoda:).


Zeptáte se klienta, zda máte masírovat jemně nebo přitlačit?

Samozřejmě, to je základ. Nezbytné je také vědět, zda ho trápí nějaké konkrétní problémy, ať vím, na co se mám primárně zaměřit. I v průběhu masáže se ujišťuji, zda je vše v pořádku a případně tak masáž dle přání přizpůsobím.


Vaše práce je fyzicky náročná. Jak relaxujete Vy?

I já se snažím chodit na masáže /úsměv/. Ráda to spojím s návštěvou wellness a sauny, kde se hezky uvolním a o to více si pak i následnou masáž užiji, nemluvě o tom, že je to efektivnější pro rozmasírování nějakého problému. Za relax ale považuji i procházku do přírody. Jde o to, aby člověk vypnul, uvolnil se a načerpal novou energii a na to je nejlepší klid a ticho.

LÁZEŇSKÝ BALÍČEK

Jak jste spokojená v masérně v Aquaparku? Jak se tady cítíte?

Já se cítím dobře, masérna je moc pěkná, útulná a teplá. Navíc je po nedávné rekonstrukci, na které si dali velmi záležet a myslím, že výsledek stojí určitě za to.


Co lidem doporučujete po masáži?

Po masáži by se neměla dělat žádná fyzicky náročná práce ani sportovat Když je člověk tak uvolněný mohlo by dojít k závažnému poranění. Nejlepší je si po masáži lehnout na chviličku do odpočívárny a následně jít třeba do bazénu nebo sauny.


S masáží souvisí i přípravná procedura, kterou Aquapark nabízí zdarma. Je to pro vás jako pro masérku výhodné, když klient si na masérský stůl lehne již rozehřátý?

Určitě, svaly už nejsou tolik ztuhlé a probíhá rychleji celý regenerační proces. Když jde napřed do sauny, tak je více než vhodné dát si mezi saunou a masáží rozestup alespoň 10 -15 minut.


Jakou masáž byste v tomto ročním období doporučila? Zatím je zima, jaro v nedohlednu.

V naši nabídce můžeme nabídnout různé druhy masáží, které jsou nejen v tomto období výborné – Havajská masáž, klasická, regenerační, čokoládová, antistresová, medová nebo masáž horkými lávovými kameny, která v těchto chladnějších dnech tělo hezky prohřeje. Ať už je člověk ztuhlý nebo potřebuje uvolnit od stresu, vždy se masáže dají přizpůsobit klientovým potřebám.


Jaký máte tip na překonání jarní únavy?

Zajít si do Aquaparku nebo do wellness, uvolnit se, myslet na příjemné věci, přijít na masáž a nastavit si určitě vhodnou stravu a pitný režim. Na jaře či na podzim je vhodné udělat si i očistný detox a zbavit tělo škodlivin. Ovocné a zeleninové šťávy jsou velmi vhodné na pročištění organismu a celkově jde o to, aby byla strava odlehčená. Těžké jídlo únavu jen prohlubuje. Detoxikaci pomáhá i uvolňující medová masáž, která může být i lehce bolestivá, vždy však záleží na komunikaci s masérem, není tak čeho se bát. Základem je ovšem mít pozitivní mysl, neboť negativní myšlenky nás velmi oslabují, ač si to řada lidí ani neuvědomuje.


Chodí k vám na masáž i děti?

Už jsem se s tím párkrát setkala a je to příjemná změna. V případě potřeby může být i rodič při masáži přítomen.


Aktuální otázka, ženy řeší, jak zhubnout do plavek. Pomáhá masáž při hubnutí?

Při hubnutí je nejdůležitější pravidelná zdravá strava a pohyb, bez toho to bohužel nejde. Masáž po fyzickém výkonu je vhodným řešením, aby se svaly rychleji zregenerovaly, je tedy pouze takovým bonusem při následné regeneraci, ale na samotné hubnutí velký vliv nemá. Na problémy s celulitidou jsou ale výborné zábaly, nabízíme skořicový nebo lympha kofein a po několika po sobě jdoucích návštěvách můžeme pozorovat zlepšení.

Další věc, co řeší ženy – omlazení pokožky – masírujete tvář?

Pokud bude mít klient zájem o masáž tváře nebo hlavy, tak to není vůbec problém. Jedná se o tzv. antistresovou masáž, která je moc příjemná. Dle přání klienta ji můžu zahrnout i nakonec běžné masáže jako takovou třešničku na dortu.

Vidím, že máte spoustu nápadů. To je skvělé, přeji vám hodně úspěchů ve Vaší profesi a mnoho spokojených klientů. Děkuji za rozhovor.


Masáže jsou zdravé. Jde jen o to začít.